Toscead betweox fadungum "Wikipǣdia:Tutorial on Old English"

ly
nis nǣngu scortness þǣre adihtunge
ly (Williamclayton, please read my message on your mōtung page)
Tag: Undo
lyNo edit summary
Tag: Undo
<td>ic</td>
<td>endie</td>
<td>ƿē</td>
<td>endiaþ</td>
</tr>
<td>ic</td>
<td>endie</td>
<td>ƿē</td>
<td>endien</td>
</tr>
<td>ic</td>
<td>endode</td>
<td>ƿē</td>
<td>endodon</td>
</tr>
<td>ic</td>
<td>endode</td>
<td>ƿē</td>
<td>endoden</td>
</tr>
</table>
 
Verbs like twēogantƿēogan ''to doubt'' are slightly irregular, since they were originally class 3 verbs, but decline alike, so it's not too difficult to learn them. There are only twēogantƿēogan, fēogan ''to hate'', frēogan ''to love, make free'', smēagan ''to ponder, consider'', and þrēagan ''to reprove, rebuke''. Sometimes these verbs show up as twēontƿēon, fēon, frēon, smēan, and þrēan.
 
<table border="0" cellspacing="15">
<table border="1" cellpadding="2" width="100%">
<tr>
<th style="background:#afefef;" colspan="5">'''Weak Verb 2 Present Indicative: twēogantƿēogan'''</th>
</tr>
<tr>
<tr>
<td>ic</td>
<td>twēogetƿēoge</td>
<td>ƿē</td>
<td>twēogaþtƿēogaþ</td>
</tr>
<tr>
<td>þu</td>
<td>twēosttƿēost</td>
<td>gē</td>
<td>twēogaþtƿēogaþ</td>
</tr>
<tr>
<td>hē, hēo, hit</td>
<td>twēoþtƿēoþ</td>
<td>hīe</td>
<td>twēogaþtƿēogaþ</td>
</tr>
</table>
<table border="1" cellpadding="2" width="100%">
<tr>
<th style="background:#afefef;" colspan="5">'''Weak Verb 2 Present Subjunctive: twēogantƿēogan'''</th>
</tr>
<tr>
<tr>
<td>ic</td>
<td>twēogetƿēoge</td>
<td>ƿē</td>
<td>twēogentƿēogen</td>
</tr>
<tr>
<td>þu</td>
<td>twēogetƿēoge</td>
<td>gē</td>
<td>twēogentƿēogen</td>
</tr>
<tr>
<td>hē, hēo, hit</td>
<td>twēogetƿēoge</td>
<td>hīe</td>
<td>twēogentƿēogen</td>
</tr>
</table>
<table border="1" cellpadding="2" width="100%">
<tr>
<th style="background:#afefef;" colspan="5">'''Weak Verb 2 Past Indicative: twēogantƿēogan'''</th>
</tr>
<tr>
<tr>
<td>ic</td>
<td>twēodetƿēode</td>
<td>ƿē</td>
<td>twēodontƿēodon</td>
</tr>
<tr>
<td>þu</td>
<td>twēodesttƿēodest</td>
<td>gē</td>
<td>twēodontƿēodon</td>
</tr>
<tr>
<td>hē, hēo, hit</td>
<td>twēodetƿēode</td>
<td>hīe</td>
<td>twēodontƿēodon</td>
</tr>
</table>
<table border="1" cellpadding="2" width="100%">
<tr>
<th style="background:#afefef;" colspan="5">'''Weak Verb 2 Past Subjunctive: twēogantƿēogan'''</th>
</tr>
<tr>
<tr>
<td>ic</td>
<td>twēodetƿēode</td>
<td>ƿē</td>
<td>twēodentƿēoden</td>
</tr>
<tr>
<td>þu</td>
<td>twēodetƿēode</td>
<td>gē</td>
<td>twēodentƿēoden</td>
</tr>
<tr>
<td>hē, hēo, hit</td>
<td>twēodetƿēode</td>
<td>hīe</td>
<td>twēodentƿēoden</td>
</tr>
</table>
<table border="1" cellpadding="2" width="100%">
<tr>
<th style="background:#afefef;" colspan="5">'''Weak Verb 2 Imperative: twēogantƿēogan'''</th>
</tr>
<tr>
<tr>
<td>(þu)</td>
<td>twēotƿēo</td>
<td>(gē)</td>
<td>twēogaþtƿēogaþ</td>
</tr>
</table>
<table border="1" cellpadding="2" width="100%">
<tr>
<th style="background:#afefef;" colspan="5">'''Weak Verb 2 Participles: twēogantƿēogan'''</th>
</tr>
<tr>
<tr>
<td></td>
<td>twēogiendetƿēogiende, twēondetƿēonde (poetical)</td>
<td>getwēodgetƿēod</td>
</tr>
</table>